Izložba UPLETENI
Izložba „Upleteni“ deo je Platforme MADE IN za savremene zanate i dizajn, inicijative za istraživanje, dizajn i nasleđe, koja podstiče saradnju i razmenu znanja između tradicionalnih zanatlija sa jedne i savremenih umetnika i dizajnera sa druge strane, kao i drugih stručnjaka u oblastima kulture i nauke. Izložba je rezultat saradnje između Kreativnog haba Nova Iskra i Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu.
10 Dec
Datum
Utorak, 10. decembar
Predavač
/
Vreme
18 h h
Jezik programa
/
Lokacija
Ulaz
Pogledati: https://mpu.rs/ulaznice/
O prezentaciji
Izložba Upleteni nudi kritičko promišljanje uloge zanata u današnjem društvu uzimajući za metodološko polazište pletenje kao jedan od osnovnih zanata. Iako postepeno gubi na nekadašnjem značaju, pletenje je oduvek otelovljavalo osećaj zajednice – kroz generacijsko znanje, zajedništvo i svrhu – dok je istovremeno bilo namenjeno proizvodnji konkretnih predmeta za svačiju upotrebu. Primenjujući sličan pristup na naše istraživanje, upleli smo nekoliko aspekata savremene zanatske prakse: održivost, emancipaciju, nasleđe, inovaciju i aktivizam u zanatstvu. Sve ove aspekte uzeli smo u obzir dok smo birali i predstavljali čvorišta izložbe – praktičare, zanatlije, umetnike i kreativce koji kroz svoju praksu ilustruju potrebu za uspostavljanjem savremenog zanatstva kao jednog od najznačajnijih sastojaka održive i pravične budućnosti.
Izložba je otvorena od 10.12. 2024. do 14. 1. 2025. godine
Biće izloženi radovi:
Učesnika MAPIRANJA:
- Atelje Jovanović, Miloš Jovanović, kamenorezac
Rezanje kamena počinje sa klesanjem i iscrtavanjem motiva, nakon čega sledi pažljivo raslojavanje mermera. Fini radovi na ujednačavanju površine i brušenju ivica čine završnicu, koja podrazumeva finalno poliranje i premazivanje kamena kako bi se sprečilo prirodno propadanje usled izloženosti vremenskim uslovima. Za proizvodnju komercijalnijih i serijskih predmeta poput pepeljara, Miloš Jovanović koristi ostatke kamena iz spoljašnje i unutrašnje izgradnje. Na taj način daje mermeru novu namenu i stvara predmete dodatne estetske, funkcionalne i ekonomske vrednosti.
- Atelje Stanišić, izrada, restauracija i postavljanje vitraža
U Ateljeu Stanišić koriste se tehnika izrade vitraža u olovnim okvirima. Olovni okviri se prave u radionici kao dvostrani profili. Vitraž se najpre skicira i štampa u razmeri 1:1, a zatim se oslikava na obojenom staklu. Po završetku skiciranja, staklo se reže i priprema za nijansiranje i konturisanje. Nakon pažljivog mešanja pigmenata, staklo se boji i priprema za pečenje u peći za staklo. Nijansa i obrisi boje vidljivi su tek nakon pečenja. Podešavanje temperature u pećnici zavisi od vrste stakla i boje, ali obično se kreće između 600 i 900°C. Kada su zasebni segmenti stakla pripremljeni, pristupa se proizvodnji predmeta tako što se komadi lemljenjem uklapaju u olovni okvir. Na kraju se vitraž gituje kako bi dobio čvrstinu. Proces proizvodnje se kompletira izvan radionice, tako što se predmeti ugrađuju in situ, u prozorske ramove i panele.
- Sestre Vitanov, Marina Vitanov-Jevtić i Danijela Vitanov, zlatarke
Sestre Vitanov, Marina i Danijela, treća su generacija zlatara i juvelira u porodici. Zanat su naučile radeći sa roditeljima, koji su nekoliko decenija vodili posao na istom proizvodnom i prodajnom mestu u Beogradu. Iako su obe stekle obrazovanje drugačijeg usmerenja (jedna je studirala jezike, a druga dizajn), shvatile su da gaje ljubav prema zanatu, pa su se otisnule na putovanje stvaranja svog prepoznatljivog stila. Godine 2018. osnovan je brend Sestre Vitanov i od tada dve sestre vode radionicu i radnju u prvobitnom prostoru koji se koristi još od šezdesetih. One ručno izrađuju jedinstvene komade, često od otkupljenog metala i sa već izbrušenim kamenjem, koje su ili nasledile ili kupile na specijalizovanim sajmovima. Njihov pristup, koji uključuje zanatske veštine, prodaju i marketing, pozicionirao ih je u lokalnom konekstu kao pravi mali juvelirski fenomen – one rade sa strašću, pažnjom i uvek sa osmehom.
- Aleksandar Todorović, bojenje vune
Aleksandar Todorović je konzervator-restaurator u muzeju na otvorenom „Staro selo“ u Sirogojnu, gde se održavanje objekata i predmeta obavlja sa što je moguće većim oslanjanjem na tradicionalne i stare zanate. Kroz obuhvatna terenska istraživanja i učenje od žena iz ove oblasti Aleksandar je savladao zanat bojenja vune. Njegovo zanimanje za prirodno bojenje nije iznenađujuće ako imamo u vidu da njegova brižna narav i entuzijazam za sve što dolazi od prirode već čine sastavni deo njegovog posla. Sistematizovao je znanje o lokalnim materijalima i praksama u edukativni format priručnika i tako otvorio mogućnost za pretvaranje tradicionalnog u savremeni zanat, usklađen sa promenjenim okruženjem.
- Mina Kaljević (Twenty Five Market), izrada tapiserija i tafting
Kada je 2021. godine Mina Kaljević osnovala radionicu, Twenty Five Market, bila je najmlađa preduzetnica u Srbiji specijalizovana za tapiserije i taftovanje. Mina je školovana multimedijalna umetnica, a izradu tapiserija učila je samostalno, savladavši ručni rad sa iglom i ručnim „pištoljem“ za taftovanje. Mina proizvodi predmete po narudžbini, a pod imenom Twenty Five Market pravi predmete u svom jedinstvenom stilu – sa specifičnim motivima (poput smajlija) i bojama. Mina spaja tradicionalni zanat i materijale sa savremenim oblicima, neprestano naglašavajući potencijale za društvenu i ekonomsku emancipaciju koji izranjaju iz ovog spoja. Njen cilj je da iskoristi dolazeći status „tradicionalne“ zanatlijke za uspostavljanje poslovne strukture društvenog preduzetništva.
- Rush Stuff – Pavle Nećakov i Maja Đurović, pletenje rogoza
Rush Stuff je porodična firma koju vode Pavle Nećakov i Maja Đurović. Zanat pletenja rogoza proteže se kroz tri generacije Pavlove porodice, a on sam je naučio zanat uz oca i stričeve. U njihovoj radionici se rogoz bere, plete i na kraju se od njega šiju poručeni predmeti. Rezultat procesa proizvodnje su ekološki i izuzetno izdržljivi predmeti raznih namena – od obuće i torbi do tepiha, korpi i nameštaja.
- Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo (IMGGI), Univerzitet u Beogradu, Srbija
Grupa za eko-biotehnologiju i razvoj lekova pri Institutu za molekularnu genetiku i genetički inženjering fokusirana je na razvijanje ekološki održivih procesa zasnovanih na mikroorganizmima i mikrobnim enzimima. U ovim procesima koriste se mikrobni bioaktivni metaboliti kao polazna tačka za dalju strukturalnu optimizaciju i poboljšanje aktivnosti pomoću metoda molekularne biologije. Tim je postigao značajan napredak u biotehnološkoj konverziji čitavog niza tokova otpada i nusproizvoda u boje na biološkoj bazi i bioterapeutike nove generacije, kao i biopolimere koji će imati primenu dodatne vrednosti i samim tim stvarati ekološku i ekonomsku vrednost proizvoda.
Ono što ovu istraživačku grupu izdvaja jeste primena različitih vrsta otpada kao bakterijske sirovine u procesima fermentacije. Njihovim rečima, bave se svim bio- stvarima – biomaterijalima, biofilmom, biosenzorima, biopigmentima, biosurfaktantima, bioremedijacijom, bioekonomijom.
- SOMA (White Lemur)
Startap kompanija White Lemur stoji iza projekata SOMA – SOMA BioWorks i SOMA Wellness. Konačni proizvodi nastaju u istom procesu uzgajanja pečurke Ganoderma lucidum, a razlikuju se u zavisnosti od toga o kojem je projektu reč. SOMA Wellness je projekat poznat po suplementima za podsticanje imuniteta, koji su u velikoj meri prilagodili tradicionalne načine izdvajanja supstanci iz gljive Ganoderma lucidum. U procesu proizvodnje proizvodi IMUNIN se razvijaju kao farmaceutski ili biotehnički proizvodi (hitin i kitozan). Poljoprivredni otpad koji se koristi za uzgajanje pečurki čini osnov za proizvodnju BiosporinaTM, drugog primarnog proizvoda kompanije White Lemur, koji se istražuje, testira i proizvodi u okviru projekta SOMA BioWorks, a koji predstavlja zelenu zamenu za ekspandirani polistiren.
Radovi nastali na radionici INTERTWINED:
Radionica Upleteni je nastala kao aktivnost na projektu Made IN 2.0 i predstavlja zajednički rad dve grupe mladih kreativaca, zasnovan na pletenju kao metodološkoj osnovi. Kao što pletenje možemo posmatrati kao zanat koji se sprovodi u zajednici tako je i u slučaju ove radionice sam proces zajedničkog rada jednako bitan koliko i rezultati koji se nalaze pred nama. Pletenje je u ovom slučaju shvaćeno kao širi pojam koji omogućava repetitivnost uplitanja formi, materijala i značenja. Svi prototipovi su nastali na osnovama cirkularne proizvodnje, bez korišćenja hemijski štetnih lepila, dok su neki od njih zasnovani na reciklaži korišćenog materijala.
Radionica je trajala u periodu april-jun 2024. godine.
Rad nastao za vreme REZIDENCIJE:
Jednomesečni program rezidencije bio je deo aktivnosti u okviru platforme Made IN 2.0 u Srbiji, a obuhvatio je saradnju između umetnika i dizajnera stakla Džejmsa Erlija (James Early, Dablin, Irska) i zanatlija angažovanih u radionici vitraža “Stanišić vitraži” (Sombor, Srbija), jednoj od najstarijih radionica za vitraž u Srbiji. Kreativna saradnja između umetnika i zanatlija pružila je mogućnost stvaranja jedinstvenog predmeta – paravana koji je, između ostalog, inspirisan kolekcijama iz Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu. Rezultat rezidencijalnog programa stavlja naglasak na tradicionalni zanat i vrednosti nasleđa sve manje zastupljene industrije stakla na Zapadnom Balkanu.
Latitudes – serija radova generativne umetnosti Aleksandre Jovanić
Latitudes (srp. Širine) je serija radova generativne umetnosti Aleksandre Jovanić, koja poziva gledaoca u svet beskrajnog pokreta i apstrakcije. U ovom radu izduženi oblici prate zadate putanje uz minimalne devijacije, ukrštaju se i upliću kroz petlje, snopove i numerisane asteroide, čime odražavaju bezgranična kosmička putovanja inspirisana pričama Itala Kalvina. Sa oblicima koji beskonačno plutaju, serija istražuje teme pravca, povezanosti i kontinuiteta.
U mnogim scenarijima oblici se međusobno upliću stvarajući savršenu digitalnu postavku za temu ove izložbe. Svojim jedinstvenim pristupom Aleksandra Jovanić kombinuje ekspertizu u digitalnim umetnostima i računarskim naukama, stvarajući impresivno iskustvo koje preispituje opažanje pokreta i prostora i samim tim podseća na zanatske procese.
Izrađeno u JavaScript-u uz pomoć p5.js i chroma.js biblioteka.