Ideja
Smart Living Challenge je globalna platforma za promociju pametnijeg življenja i koncepata održivog razvoja u urbanim sredinama.
Smart Living Challenge – globalna potraga za održivim inovacijama je otvoreno međunarodno takmičenje inovacija koje bi trebalo da kreiraju poslovne mogućnosti i ideje koje promovišu životne stilove zasnovane na održivom razvoju u urbanim sredinama. To mogu biti proizvodi, usluge i rešenja koja će pojedincima olakšati da žive pametnije i “održivije”.
Ova platforma za promociju pametnijeg življenja i koncepata održivog razvoja u urbanim sredinama predstavljena je 2014. godine kroz program radionica koje su održane u čak 27 zemalja, uključujući i Srbiju gde je u okviru programa Nove Iskre razvijena jedna od 14 pobedničkih ideja. Inicijatori programa – Švedski institut i Asocijacija švedskih inkubatora i naučnih parkova – su 2015. godine nastavili saradnju, fokusirajući se na tri zemlje u kojima je SLC dao najzanimljivije rezultate – Brazil, Zambiju i Srbiju.
Zašto?
Danas najveći deo globalne populacije živi u gradovima. Ovaj trend donosi i nove izazove kada su u pitanju stanovanje, transport i prehrana. Nova znanja, kreativnost i brzi tehnološki razvoj pružaju alate za iznalaženje novih pametnih rešenja za bolje sutra. Ideja je bila upotrebiti tehnologiju, nagon ka inovaciji i kompeticiji koji su nam na raspolaganju kako bismo podržali razvoj urbanih životnih stilova u kojima ovakva rešenja mogu biti istovremeno privlačna i profitabilna.
Iz ovog razloga, program Smart Living Challenge je podeljen u tri kategorije: MOVE – posevećenu transportu, LIVE – koja se bavi različitim aspektima stanovanja, i EAT – koja se bavi problemima vezanim za hranu. Tema srpskog programa 2015. godine bila je upravo LIVE, kroz koju se istražuju ideje za pametniju potrošnju i održive sisteme u okviru urbanih sredina, bilo da je pitanju stanovanje, javni prostor ili odgovorniji odnos prema resursima.
Kako?
2014. godine postojale su dve takmičarske kategorije, jedna za sasvim nove ideje, i druga namenjena postojećim inovacijama. Ideje sa poslovnim potencijalom imale su prednost, ali su i ideje iz svih drugih oblasti bile dobrodošle, uključujući ICT, robotiku, dizajn, reciklažu i druge. Petnaest odabranih autora je osvojilo put u Švedsku, gde su posetili “cutting-edge” lokacije pametnog urbanog života. Pored toga, organizovan i određen broj radionica u lokalnim sredinama, uz učešće izabranih fasilitatora iz Švedske i lokalnih eksperata. Ove radionice su održane u 10 zemalja, dok je njihova prva prezentacija izvan Švedske bila upravo u Srbiji, sa Andersom Wikstromom, koji u svojim istraživanjima kombinuje pristupe promišljanja kroz dizajn (design thinking), kao i vizuelno razmišljanje i razvoj narativa kako bi se došlo do novih saznanja.
Naredne, 2015. godine organizaciji se priključuje i prestižna švedska konsultantska, inovaciona i edukativna organizacija Hyperisland, koja ima edukativne centre u Stokholmu, Mančesteru, Singapuru, Sao Paolu, Londonu, Karlskroni i Njujorku. Njihov predstavnik Alex Neuman bio je glavni mentor multidisciplinarnog tima koji je projekat realizovao u Srbiji, a koji je formiran na osnovu otvorenog poziva i tokom perioda od tri meseca radio na zajedničkom projektu. Članovi tima su sarađivali sa brojnim stručnjacima iz Srbije i Švedske, kao i sa druga dva SLC tima u Riju i Lusaki. Tri projekta koji su rezultirala iz programa predstavljena su tokom COP21 konferencije u Parizu u decembru 2015. godine, UN-ovog foruma za održive inovacije i klimatske promene.
Srpski SLC tim koji broji sedam članova različitih profila, bavio se temom LIVE kroz multidisciplinarni pristup i kolaboratiavn rad. Njihov predlog obuhvatao je kreiranje fizičkog prostora – Center for Garbage Studies – platforme za uključivanje različitih aktera, sektora, profesionalaca i građana koji bi se ovom temom bavili u okviru centra.