Tajni život najvažnijih bića na planeti
Poslednjih nekoliko godina javnost van naučnih krugova sve više shvata da nisu ugrožene samo egzotične životinje, već da se i na lokalnom nivou dešavaju negativne promene u populacijama različitih vrsta.
21 Oct
Datum
Sreda, 21. oktobar
Vreme
18h
Jezik programa
Srpski
Lokacija
Ulaz
Slobodan
O predavanju
Naročito su ugroženi insekti koje često uzimamo zdravo za gotovo misleći da su oni veoma brojni i široko rasprostranjeni. Posebno bi trebalo da obratimo pažnju na one insekte od kojih zavisi opstanak biljaka i životinja a samim tim i čoveka – pčele.
Pridružite nam se u sredu, 21. oktobra od 18h preko online platforme Zoom da zajedno otkrijemo svet pčela. Predavanje će održati Jovana Bila Dubaić koja na Biološkom fakultetu u Beogradu kroz različite projekte radi na proučavanju i praćenju faune pčela u Srbiji. Takođe, deo predavanja čućemo od Sabine Kerić iz udruženja “Ekonaut” koja će nam predstaviti projekat “BeeConnected” i publikaciju “100 biljaka koje možete zasaditi kako bismo nahranili pčele” kao jedan od praktičnih alata za sve koji žele da se uključe i pomognu ovim dragocenim insektima!
Jovana će nam tokom predavanja pomoći da saznamo kakvi su ovo insekti, zašto su važni i koliko su uopšte pčele rasprostranjene i raznovrsne na našim prostorima. Čućete koje su najčešće predrasude i pogrešna verovanja kada su pčele u pitanju, kao i kako da ih razlikujete od nekih drugih sličnih insekata (recimo muva i osa). Takođe, saznaćete na koji način oprašuju biljke i koje pčele su najbolji oprašivači. Otkrićete koji faktori najnegativnije utiču na njih i kako izgleda život pčela u gradovima.
Dotaći ćemo se i jedne teme koja je nova na našim prostorima a to je građanska, volonterska nauka. Kroz primer praćenja širenja azijske pčele smolarice u Srbiji čućete kako su građani doprineli i pomogli ovom važnom projektu.
Tokom ovog predavanja daćemo i praktične savete – šta svako od nas može da uradi da pomogne pčelama. S obzirom da je čovek svojim načinom života uništio staništa i ugrozio dostupnost hrane za pčele, veoma je važno da svako od nas pokuša da popravi okolnosti pod kojim ovi insekti žive. U tu svrhu biće predstavljen priručnik sa 100 različitih biljaka koje možete zasaditi kako biste pomogli pčelama, ali i oplemenili okolinu!
Ako ste zainteresovani da prisustvujete predavanju prijavite se putem sledećeg linka, do 21. oktobra u 14h.
Predavanje je interaktivno, publika će moći da postavlja pitanja putem platforme na zajedničkom chatu.
Ovaj program odvija se uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda u okviru projekta „SOS za pčele“, udruženja Ekonaut i partnera Nova Iskra – kreativni hub.
Predavači
Sabina Kerić
Osnivačica udruženja Ekonaut
Osnivačica i predsednica ekosocijalnog preduzeća Ekonaut, aktivna je na projektima koji razvijaju standarde urbane ekologije zasnovane na principima održivosti i participativnosti u procesu urbanog planiranja i dizajna. Istražuje rešenja koja poboljšavaju javni prostor i koriste zajednička dobra kao mesta za kulturu i igru, i bavi se popularizacijom profesija u domenu zelene ekonomije. Pokretač je i učesnik projekata za aktivaciju javnih prostora kroz organizovanje radnih akcija, kulturnih događaja i kampanja. Dugogodišnja aktivistkinja u domenu urbanog baštovastva, jedan je od osnivača prve beogradske baštenske zajednice - Baštalište i pokretač Inicijative za gradske baštenske zajednice.
Saradnica je Nove Iskre na projektu Zelena laboratorija i BeeConnected. Kroz svoje delovanje sarađuje sa aktivistima i organizacijama ekološkog pokreta, obrazovnim institucijama, društveno-odgovornim kompanijama, medijima, državnim institucijama, pojedincima i preduzećima iz domena pejzažne arhitekture, dizajna, arhitekture i urbanizma. Značajni projekti: Beogradski festival cveća, Zeleni transformator, Urbani džepovi Beograda, Naš Grad Naša scena, Mreža održivih rasadnika Srbije.
https://ekonaut.org/
Jovana Bila Dubaić
dipl. biolog zaštite životne sredine
Jovana Bila Dubaić je zaposlena kao istraživač saradnik na Biološkom fakultetu za užu naučnu oblast: Ekologija, biogeografija i zaštita životne sredine. Trenutno je student doktorskih studija na Biološkom fakultetu (program: Ekologija, modul: Zaštita biodiverziteta). Tema doktorske disertacije: "Diverzitet divljih pčela na području Beograda: faunistički pregled, obrasci distribucije i procena statusa populacija odabranih grupa". O istraživanjima koja sprovodi na Biološkom fakultetu detaljnije možete pročitati na stranici: https://srbee.bio.bg.ac.rs/srbee.