Ideja
Povećava se broj inicijativa urbane regeneracije pokrenutih od strane evropskih gradova. Novi “status quo” podrazumeva da strategija obnove gradova treba da obuhvati integrisani pristup.
Zašto?
Gradovi se suočavaju sa izazovima u razvoju kulture, koji obuhvataju sinergije javnog i privatnog sektora kako bi se promovisala mala i srednja preduzeća i podstakle kreativne urbane zajednice. Potrebno je kreirati nove politike urbane regeneracije u skladu sa lokalnim specifičnostima i sredstvima, uključujući i lokalne stejkholdere.
Kako?
Projekat identifikuje dva osnovna izazova: nedostatak transnacionalne saradnje i koordinacije na institucionalnom nivou, što ometa istraživanje i inovaciju potencijala Dunavskog regiona, i poteškoće u prilagođavanju malih i srednjih preduzeća potrebama inovacija.
Ovi izazovi nameću sledeće potrebe: ustanovljenje transnacionalnih mreža kreativne regeneracije gradova kako bi se poboljšale unakrsne veze i optimizovale unutrašnje sinergije između kreativnih i kulturnih industrija (CCI), sektora za istraživanje i razvoj i javnog sektora Dunavskog regiona; institucionalizovanje razmene dobrih praksi u obnovi gradova; implementaciju pilot akcije zasnovane na pametno specijalizovanim strategijama; kao i osnaživanje usluga, socijalnih i eko-inovacionih kapaciteta malih i srednjih preduzeća.