Tajni život najvažnijih bića na planeti
Poslednjih nekoliko godina javnost van naučnih krugova sve više shvata da nisu ugrožene samo egzotične životinje, već da se i na lokalnom nivou dešavaju negativne promene u populacijama različitih vrsta.
ODRŽIVOST SISTEMA HRANE | ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE | ZAŠTITA PČELA I DRUGIH OPRAŠIVAČA
2018 - 2019
Miljan Peljević
Nastao pod pokroviteljstvom Švedskog instituta i inicijative „Food For Tomorrow“, koja se bavi umrežavanjem organizacija, kompanija i pojedinaca zainteresovanih za održivost sistema hrane na različitim nivoima, rođena je ideja a zatim i projekat “Bee Connected”, sa ciljem uključivanja i informisanja šire javnosti, o problemima sa kojima se globalno i lokalno suočavaju pčele i drugi insekti oprašivači.
Štiteći pčele, štitimo lokalni biodiverzitet, svoju životnu sredinu, ali i naše zdravlje koje zavisi od pristupa raznovrsnoj ishrani, svežem voću i povrću, za čiji razvoj su pčele neophodne kako bi se formirao plod. Od 100 najviše upotrebljavanih biljaka u ljudskoj ishrani pčele oprašuju njih 70. Dakle, dve trećine glavnice naše ishrane zavisi od pčela.
Projekat su zajedno osmislili i sprovode pod pokroviteljstvom Švedskog instituta i Švedske ambasade u Beogradu: Nova Iskra, ekološka organizacija Ekonaut i kompanija Happy Honey, koja proizvodi inovativne slatkiše na bazi meda.
Mi, kao ljudska vrsta, svojim smo delovanjem, nekontrolisanim korišćenjem i zagađenjem resursa kao što su zemlja, vazduh i voda, značajno ugrozili opstanak mnogih vrsta, pa tako i pčela. Pored toga što smo im ograničili izvore hrane monokulturnom poljoprivredom, biljke koje gajimo u većini slučajeva sadrže visoke količine pesticida koje pčelama štete.
Pošto se pčele hrane prvenstveno nektarom i polenom cveća, njihov opstanak u velikoj meri zavisi od dostupnosti ovih izvora hrane u njihovom okruženju. Da bi pčele vršile svoju ulogu u prirodi i opstale kao vrsta, potrebno je da imaju balansiranu i raznovrsnu hranu kroz razne vrste poljoprivrednih, ukrasnih i divljih cvetnih vrsta. Ako znamo kako da zaštitimo i razvijemo cvetne površine sa vrstama atraktivnim za pčele, tako da imaju dovoljnu količinu nektara i polena, u oblastima kao što su poljoprivredne površine, privatni i javni vrtovi, ivice puteva, industrijske i komercijalne zone…, značajno poboljšavamo životne uslove pčela i drugih oprašivača.
Upravo jedan od takvih praktičnih primera cvetnih, urbanih prostora prijatnih i za ljude i za pčele, u samom centru grada, je naša bašta i “Zelena laboratorija” koju smo krajem 2015. oformili u Novoj Iskri. Ovaj urbani vrt, mada se nalazi u najprometnijem delu grada sa velikim saobraćajnim i zvučnim zagađenjem, neguje već tri godine preko 60 različitih vrsta biljaka od kojih su mnoge medonosne, privlače i hrane različite insekte iz naše okoline i praktično demonstrira da je moguće prirodu povezati sa gradskom sredinom.
Za početak, u drugoj polovini 2018, Bee Connected se javnosti predstavlja kampanjom o važnosti pčela za sistem proizvodnje hrane, biodiverzitet i očuvanje životne sredine. U okviru projekta se objavljuje Bee Connected, kratak ali informativan digitalni priručnik, koji pored toga što ukazuje na probleme sa kojima se suočava globalna i lokalna populacija pčela danas, nudi i konkretna rešenja koja svako od nas može da primeni kako bi u svojoj okolini napravio prostor za pčele i druge insekte. Pošto je nedostatak hrane za pčele jedan od glavnih uzroka opadanja njihovog broja, ovaj priručnik koji će biti javno dostupan preko stranice beeconnected.org, od novembra 2018, sadržaće spisak od 100 cvetnih biljaka (drveće, žbunje, trajnice, sezonske biljke) sa visokim procentom polena i nektara koje je lako uzgajati u našoj klimi.