„Pasivni posmatrač ili aktivni učesnik?”
Da li ste „Pasivni posmatrač ili aktivni učesnik?”, kako „čitate” medije i šta je, uopšte, za vas prva asocijacija na ovaj pojam?
13 Oct
Četvrtak, 13. Oktobar
19h
2021 - 2023.
Ivan Manojlović
Cilj projekta je premošćavanje jaza između mladih i nosilaca vlasti, političara i donosilaca odluka u evropskim zemljama. Projekat teži da smanji društvenu polarizaciju, kojoj svedočimo u mnogim zemljama EU i onima koje su na putu pristupanja Uniji, omogućavanjem boljeg razumevanja stavova evroskeptika i evrofanova.
Čitav proces projekta teži podsticanju i osnaživanju mladih za aktivno učešće u društvenim pitanjima u Evropi.
Mladi su ključna komponenta budućnosti Evrope i trebalo bi da učestvuju u diskusijama i oblikovanju rešenja na globalne izazove i pretnje koji nastupaju u narednim godinama. Stoga, potrebno je da se osećaju osnaženim i opremljenim za preuzimanje aktivne uloge u oblikovanju puteva u okviru kojih će se Evropa dalje razvijati.
Pored toga, projekat teži da pomogne u boljem razumevanju načina na koji mladi percipiraju evroskepticizam, prikupljajući njihove debate i razmišljanja u formu preporuke koja će biti prosleđena sa lokalnim, nacionalnim i evropskim nosiocima vlasti i donosiocima odluka.
Dugoročno gledano, projekat teži pozitivnoj promeni u negativnom pogledu mladih na EU. Kroz debatovanje o budućnosti Evrope, projekat će razvijati kritičko mišljenje o različitim osetljivim temama, političkom ili socijalnom evroskepticizmu i nacionalističkom govoru.
Partneri na projektu su mapirali potrebu za negovanjem konstantnog dijaloga i diskusije među građanima Evrope kada su u pitanju novi pristupi oblikovanju budućnosti Evrope. Smatramo da je u ovom procesu naročito bitna percepcija mladih o njihovoj ulozi u procesu glasanja u EU, osnažujući ih za aktivne učesnike u procesu demokratizacije Evrope.
Celokupna ideja projekta je potekla iz koncepta koji kaže da evroskepticizam može biti shvaćen kao izazov, ali i oruđe za prepoznavanje mogućih rešenja problema sa kojima se Evropa danas suočava, u cilju stvaranja osnove za novu Evropu, koja bi bila Evropa svih svojih građana. Svi događaji, povezani zajedničkom niti koja spaja evroskeptike i one koji podržavaju EU, razvijaju set aktivnosti koje direktno ili indirektno odgovaraju ciljevima i prioritetima otvorenog poziva.
Projekat će uključiti mlade uzrasta od 18 do 24 godine, koji dolaze iz međunarodnih i lokalnih zajednica, sa idejom da ih motiviše da uzmu učešće u dijalogu koji ih povezuje sa istorijom Evropske Unije, njenim vrednostima i budućnošću kroz posetu kulturnim institucijama, gejmifikaciju iskustva, strukturisanim debatama korišćenjem modernih i zanimljivih alata koji govore njihovim jezikom, poput virtuelne realnosti, Lego igara i storitelinga.
Osnovnu grupu projekta čine 28 mladih (evroskeptika, ali i evrofanova) koji će učestvovati laboratorijskim aktivnostima, radionicama i studijskim posetama.
Ove aktivnosti će biti usmerene i na lokalno civilno društvo kako bi se razmenio širi spektar ideja.
Počev od poznavanja istorije i vrednosti EU, njenih tela i načina funkcionisanja, učesnici će razviti kritičko razmišljanje na osetljive teme, poput životne sredine, migracija, zaposlenosti mladih, građanskih i ljudskih prava. Ideje i preporuke koje budu nastale kroz ove razmene mišljenja će biti predstavljene donosiocima odluka Evropske Unije u Briselu na poslednjem događaju.
Sve predviđene aktivnosti treba da ojačaju građansko učešće, podstičući lokalno i internacionalno povezivanje i angažovanje kroz širenje EU vrednosti. Borba protiv predrasuda i značaj inkluzije biće deo projektnih aktivnosti, takođe zahvaljujući učešću mladih iz manjinskih zajednica kao dela ciljne grupe u okviru mobilnosti i aktivnosti.