Digitalne interakcije
U okviru ovogodišnje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA), pozivamo vas na prezentaciju “Digitalne interakcije” u kojoj učestvuje i Nova Iskra!
15 Jun
Datum
Sreda, 15. jun

Vreme
18h

Jezik programa
Srpski

Lokacija

Ulaz
Slobodan
O prezentaciji
Digitalne interakcije i digitalno proširenje danas su prisutni u gotovo svim aspektima naših života. Trenutno smo u razdoblju u kojem interakcija sa personalnim digitalnim uređajima polako postaje sveprisutna. U većini slučajeva, naše interakcije sa digitalnim su putem ekrana, i na taj način stvaramo svoj privatni svet. To ponašanje kasnije prelazi u fizičku sferu, gde se digitalno susreće sa kolektivno kreiranim sadržajem kroz sofisticirano ugrađene tehnologije.
Neizbežna posledica ovog digitalnog proširenja je posredovanje, posredovana okruženja u kojima polako postajemo veoma zavisni od podataka i učimo da se ponašamo na nov način i preživimo u jako povezanom svetu. Sve ove posledice i nuspojave su duboke i izrazito filozofske. Zbog toga se ova akcija fokusira na male, konkretne primere digitalne interakcije i rešenja koja su digitalno podržana. To čini tako što pokreće pitanja – na kakve promene nailazimo u našem urbanom okruženju i svakodnevnom životu usled digitalnih interakcija – na koje nove karakteristike, načine rade, putovanja i komuniciranja?
Biće obrađene različite teme i prikazani primeri uspešnih praksi, uz analizu urbanih problema kojima je potrebno digitalno proširenje.
Naučno-tehnološki park će predstaviti svoj univerzum inovacija, razvoja i tehnološkog preduzetništva, a ujedno će dati i pregled srpskih startap preduzeća koja se tiču urbane sredine, a Nova Iskra će diskutovati o kreativnim centrima kao mestima inovacije. Iz programa „Raising Starts“ dolaze dva startapa „Beeamond“ i “SOMA” i oni će na osnovu iskustva iz prve ruke razgovarati o tome kako izgleda razvijati startap preduzeće i koja vizija stoji iza njihovih kreativnih inicijativa.
Predavači

Nikola Stanojević
Suosnivač kompanije SOMA
Nikola Stanojević je završio Biološki fakultet u Beogradu. Po završetku studija nastavio je sa usavršavanjem nizom kurseva iz različitih oblasti: nutricionizma, administriranja bezbednosti hrane i cirkularne ekonomije.
Prvu kompaniju, Optimised Healthcare, osnovao je sa 25 godina, u Londonu. Kompanija se bavila razvojem sistema za prikupljanje i analitiku zdravstvenih podataka. Tu je imao prvi susret sa svetom startapa i razvojem biznisa, i stekao neka osnovna znanja i veštine. Sledeću kompaniju, SOMA, osnovao je u Srbiji, sa još tri suosnivača. Ova kompanija je biotehnološka i bavi se razvojem inovativnih proizvoda i proizvoda na bazi gljiva i mikroorganizama, od hrane i funkcionalne hrane, preko suplemenata do biomaterijala za zamenu plastike i tehnologije za kompostiranje. Kompanija SOMA je pobednik takmičenja „Najbolja tehnološka inovacija 2020“ sa svojim proizvodom Biosporinom – koji može da zameni ekspandirani polistiren, poznatiji kao stiropor.

Beeamond
Multifunkcionalni sistem za gajenje pčelinjih zajednica i prikupljanje pčelinjih proizvoda u kućnim uslovima
Pronalazak se odnosi na multifunkcionalnu košnicu namenjenu korišćenju u zatvorenom prostoru. Beeamond sistem omogućava bezbedno gajenje pčelinjih zajednica uz benefit prikupljanja svih pčelinjih proizvoda pomoću pripadajućih dodataka, kao i omogućavanja usluga apiterapije. Sastavljen je od akrilnih ploča, potpuno transparentnih, kako bi se svi procesi proizvodnje i funkcionisanja kolonije mogli posmatrati, a da su ujedno i bezbedni za korisnika. Svaki pojedinačni deo je modularan, moguće ih je nadovezivati više i, ukoliko uslovi okruženja omogućavaju, pomoću njih prikupiti potpuno sveže pčelinje proizvode. Beeamond sistem nije namenjen isključivo profesionalnim pčelarima, koristi se bez pčelarske zaštitne opreme i svim ljubiteljima pčelarstva otvara novi pogled na gajenje pčelinjih društava.
Danas postoje razni tipovi opservacionih košnica, međutim konzumacija pčelinjih proizvoda u takvim tipovima nije moguća bez otvaranja košnice i korišćenja zaštitne opreme. Korisnik Beeamond sistema ostvaruje indirektnu vezu sa prirodom, a kroz polinaciju i uvećanje biodiverziteta pomaže ozelenjavanju i očuvanju okruženja. Činjenica da je adaptiran za gajenje u kućnim uslovima i da je potpuno bezbedan za korisnika i okolinu, omogućava gajenje pčelinjih zajednica u urbanim sredinama, gde je danas više nego ikad potrebna intervencija prirode.

Naučno-tehnološki park Beograd
Podrška startap timovima i kompanijama
Naučno-tehnološki park Beograd (NTP Beograd) pruža podršku startap timovima i kompanijama, kao i tehnološki rastućim kompanijama (MSP i I&R odeljenja domaćih i stranih kompanija) u razvoju i komercijalizaciji inovativnih proizvoda i usluga, sa ciljem ubrzanog tehnološkog razvoja, rasta izvoza i novih zapošljavanja, uz ohrabrivanje mladih da započnu sopstveni biznis.
Od osnivanja 2015. godine, NTP Beograd je podržao više od 120 kompanija u razvoju i komercijalizaciji inovativnih proizvoda i usluga. Razvijeno je sedam programa podrške i obučeno više 800 mladih potencijalnih preduzetnika, dok je preko 4.000 studenata prošlo osnove tehnološkog preduzetništva. Kompanije članice NTP Beograd danas zapošljavaju više od 1.200 visokoobrazovanih i izvoze u preko 40 zemalja.

Nana Radenković
Edukator i mentor u domenu preduzetništva
Jedan od suosnivača Nova Iskre, gde je od samog početka aktivno angažovana na izradi specijalno dizajniranih edukativnih programa za širu zajednicu našeg haba i šire javnosti. Nana je posvećena stvaranju posebnih obrazovnih programa s ciljem da mladima koji su u procesu iztraživanja, kao i preduzetnicima koji su na početku razvoja svog biznisa obezbedi okvir za savladavanje veština i lično i profesionalno unapređenje koja su neophodna kako bi uspeli da se prilagodimo promjenljivom tržištu rada, kao i izazovima ekonomskih i društvenih okolnosti, ne samo na lokalnom, već i na globalnom nivou.
Istoričar umetnosti, menadžer u kulturi, edukator i inicijator projekta za decu KidsPatch i suosnivač Nove Iskre, prvog kreativng haba na Balkanu. Bila je deo brojnih institucija i projekata u kulturi kako u Srbiji tako i u regionu, Evropi i Sjedinjenim američkim državama. Profesionalni angažman realizovala je u institucijama od državnog značaja poput Muzeja savremene umetnosti i Filmskog centra Srbije, a bila je i deo brojnih građanskih inicijativa, kao što je na primer Centar za kulturnu dekontaminaciju. Istovremeno bila je saradnik, urednik i menadžer programa na raznim festivalima i bijenalima kao što su: Dis-patch festival, Mikser festival, Bijenale američkih kultura i mnogih drugih. Predavač je na smeru Digitalni marketing na Fakultetu za medije i komunikaciju i deo je mentorske platforme Kreativno mentorstvo.