Nova Iskra Nova Iskra Workspace Nova Iskra Studio
16 Jun 2020

Jačanje regionalne solidarnosti uz projekat „Dijalog za budućnost“

 

U četvrtak, 11. juna šest organizacija, među kojima je i Nova Iskra, potpisalo je ugovor o finansijskoj podršci za implementiranje prekograničnih projekata u okviru regionalnog programa „Dijalog za budućnost“ (DFF), koji će doprineti unapređenju društvene kohezije i dijaloga unutar i između Republike Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. 

U konkurenciji od 106 projekata iz Srbije pristiglih na javni konkurs, odabrano je 6 koji će dobiti finansijsku podršku za realizaciju:

  • MODS sa partnerom “Naša djeca” Sarajevo iz BiH – projekat  „Deca kažu…“
  • Grupa 484 sa partnerom udruženje “Vaša prava” BiH – projekat „Interkulturni dijalog – dijalog za budućnost (ID za budućnost)“
  • Beogradski centar za ljudska prava sa partnerima Helsinški odbor za ljudska prava, Bijeljina i NVO „JUVENTAS“, Podgorica – projekat „Mreža mladih branitelja/ki ljudskih prava za obrazovanje, rad i stanovanje“
  • Krovna organizacija mladih Srbije sa partnerom Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine – projekat „Kultura dijaloga“
  • Grupa „Hajde da“ sa partnerom Inicijativa mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini – projekat „Priča o različitosti – Živa biblioteka“
  • Udruženje “Nova Iskra Kreativni Hab” sa partnerom Zaklada za inovacijski i tehnološki razvoj „INTERA“ – projekat „Youth Media Hub: Razvoj digitalne i medijske pismenosti mladih u Bosni i Hercegovini i Srbiji“

 

Projekat Youth Media Hub u fokus stavlja problem niskog nivoa medijske i informacione pismenosti među mladima (16 – 22 godine) na području Srbije i Bosne i Hercegovine, kao i neke od najvažnijih posledica tog problema, pre svega nedostatak solidarnosti, empatije, poštovanja različitosti i zajedničkog dobra, saradnje i razumevanja među njima. Nova Iskra ovaj projekat realizuje u partnerstvu sa organizacijom Intera iz Mostara. 

Pored tema relavantnih za medijsku/tehnološku pismenost, projekat će se baviti i drugim veštinama koje su ključne za savremene mlade ljude i njihovu kvalitetnu budućnost u pogledu rada (zaposlenja), i društvenih i interkulturalnih veština: timska kultura i timski rad, prezentacione veštine i javni nastup, zagovaranje, čitanje slike, kritičko i kreativno mišljenje i druge. Imajući u vidu situaciju nastalu nakon pandemije virusa COVID-19, učesnici i učesnice će imati priliku da razviju neposredne kontakte onlajn, putem zajedničkog edukativnog programa, kao i sa istaknutim edukatorima i mentorima sa naše medijske scene. Pred kraj projekta, koji traje do kraja 2020. godine, oni će imati priliku da kroz timski rad realizuju svoje, originalne medijske formate (blogove, vlogove, mini-kampanje, podkaste…) koji će biti predstavljeni njihovim vršnjacima i širokoj publici putem društvenih mreža i vebsajta samog projekta. 

Razvoj medijske pismenosti predstavlja jedan od glavnih alata za jačanje medijskog pluralizma i kvaliteta medijskog sadržaja, pa je samim tim jedan od ključnih temelja za demokratizaciju i razvoj građanskog društva i socijalne kohezije.

Odabrani projekti doprineće boljoj društvenoj koheziji, jačanju kapaciteta mladih, boljoj medijskoj i informacijskoj pismenosti, unapređenju dijaloga i delovanja za opšte dobro, unapređenju obrazovnih programa u cilju društvene kohezije, unapređenju rodne ravnopravnosti, promovisanju kulturne raznolikosti i interkulturalnog razumevanja, i zaštiti životne sredine.

 Zajednički regionalni program „Dijalog za budućnost“ implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO, uz podršku kancelarija Rezidentnih koordinatorki UN-a u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji, i uz finansijsku podršku Fonda UN-a za izgradnju mira (PBF).